Home DigiSeznam HLASOVÍ ASISTENTI - GOOGLE ASSISTANT, ALEXA, SIRI A CORTANA

Hlasoví asistenti jsou zařízení, která lze ovládat hlasovými povely, prostřednictvím kterých může zařízení vykonávat celou řadu příkazů - např. vyhledávat informace, hrát s vámi nejrůznější hry, přehrávat hudbu či video, přepínat televizní kanály, nastavovat budík, ale také např. ovládat světla, zásuvky, klimatizaci, topení či kuchyňské spotřebiče zapojené do systému tzv. chytré domácnosti.

hlasoviasistenti

Hlasoví asistenti jsou v současnosti běžnou součástí mobilních telefonů, v rámci domácnosti jsou však zpravidla integrováni do speciálních reproduktorů. Reproduktory jsou vybaveny mikrofonem, který neustále čeká na hlasový příkaz, pomocí kterého se asistent aktivuje a začne reagovat. 

Hlasoví asistenti se do domácnosti připojují přes Wi-fi, přes které komunikují jak s ostatními zařízeními v domácnosti, tak i internetovými službami. Slouží tak zároveň jako chytrý vyhledávač informací z internetu a rádce. Čeština obvykle asistenty není preferována, komunikace a ovládání asistenta tak probíhá především v angličtině a dalších podporovaných světových jazycích.

Hlasové asistenty využijete zejména tehdy, pokud provozujete tzv. chytrou domácnost - k nejrozšířenějším systémům chytrých domácností patří Apple HomeKit, Google Home a Amazon Alexa - na těchto systémech pak fungují asistenti Apple HomePod, Google Assistant a Amazon Echo. K hlasovým asistentům pak řadíme také Microsoft Cortanu, která se součástí Windows 10 (anglická verze, česká zatím Cortanu nepodporuje). 

Hlasové asistenty lze využít ve velkém množství vzdělávacích aktivit - např. v rámci výuky angličtiny - a to nejen při samotném dotazování, ale také porozumění odpovědím. Samozřejmostí je tedy také vyhledávání informací všeho druhu, práce s hudbou (např. prostřednictvím Spotify) apod.