Home DigiSeznam COZMO

Cozmo od společnosti Anki je programovatelný robot, který zaujme celou řadou prvků, které u ostatních programovatelných robotických pomůcek postrádáme. Od nich se odlišuje především simulací osobnosti - robot dokáže vyjadřovat velké množství emocí a jedním slovem roztomilý. Kromě standardních pohybů všemi směry a možností jej programovat pomocí vizuálního programovacího jazyka umí Cozmo rozpoznávat obličeje, mluvit (např. číst text - umí přečíst vaše jméno, pozdravit vás, smát se, plakat), zvedat kostky, velmi propracované je také vyjadřování emocí robota pomocí “radličky”, kterou je vybaven.

Součástí základního balení robota jsou také 3 kostky, které rozšiřují paletu jeho dovedností o další možnosti - robot umí kostky otáčet, zvedat, přenášet, samozřejmě lze rovněž naprogramovat, jaké aktivity bude robot s kostkami provádět. Robot aktivně využívá prvky umělé inteligence, naučí se např. rozpoznat, že se usmíváte, a reaguje na váš smích, stejně tak se velmi rychle naučí rozpoznat vás podle obličeje, pozdravit vás, případně vám “dá pac” (šťouchne do vaší ruky radličkou).

Robota lze ovládat pomocí tabletu či mobilního telefonu pomocí WiFi, k vlastnímu ovládání pak slouží aplikace, která umožňuje robota programovat (vizuální programovací jazyk na stejném principu jako Scratch či Ozoblockly), přímo ovládat, přidávat nové členy domácnosti, na které bude robot reagovat, učit ho různé pohybové triky, kalibrovat jej apod. Robot se nabíjí ve vlastní dokovací stanici, do které se dokáže dostat sám.

Software Cozma je neustále aktualizován a každá aktualizace rozšiřuje robota o další možnosti. Na webu výrobce je také možné nalézt, jak se Cozmo v průběhu let vyvíjel - od několika prototypů po současnou verzi. Výrobci rovněž odhalují, jak se Cozmo vyrábí.

Cozmo také upoutá propracovaným autonomním chováním a velmi rychle si vás získá - je to sympaťák každým coulem.