Home DigiSeznam 3D VIRTUÁLNÍ REALITA (VR)

V posledních letech zažívají masivní nárůst tzv. systémy virtuální reality (VR), které umožňují – prostřednictvím speciálních brýlí (tzv. headsetů) vstoupit do interaktivního třírozměrného světa. Ačkoli se virtuální realita využívá zejména pro zábavu (např. v rámci herního či filmového průmyslu), je aktivně využívána také např. ve zdravotnictví (3D modely orgánů, psychiatrie – odstraňování fóbií, simulování operací), v architektuře (vizualizace staveb, městských částí apod.), v armádě (nácvik rizikových situací, trénink) apod.

Jak již bylo řečeno, základem VR jsou speciální brýle, které jsou propojeny s počítačem či mobilním telefonem a které uživateli promítají stereoskopický obraz umožňující 3D zážitek. Zároveň je VR doplněna o senzory, které jednak sledují pozici a polohu hlavy (podle které korigují obraz v brýlích), na druhé straně umožňují interaktivně 3D svět ovládat (senzory do rukou).Google Cardboard, Google Daydream a jeho varianty

Nejjednodušší a také nejlepší variantou 3D VR představují tzv. Google Cardboard, což byly původně brýle vyrobené z kartonu (vybavené speciálními čočkami), do kterých se vsunul mobilní telefon, který simulovat 3D prostředí. Odpadla tak nutnost drahé investice do vybavení (nepotřebujete počítač a drahou VR brýle) a technologie se tak stala dostupná v podstatě všem. V tuto chvíli jsou na trhu stovky aplikací, které VR na bázi Google Cardboard podporují a řadu z nich lze také využít pro vzdělávací účely.

Pokročilé headsety (OCULUS RIFT, HTC VIVE, PLAYSTATION VR)

Pokročilé systémy 3D virtuální reality se skládají z helmy připojené k počítači (headset) a senzorů, které umožní detekovat pohyb a polohu dané osoby, stejně tak jsou schopny vyvolat interakci. V řadě případů je součástí pokročilých VR systém detekce polohy rukou (leap motion). Mezi nejrozšířenější systémy 3D VR současnosti patří především systém HTC Vive a Oculus Rift či Oculus Go.

Oculus Go