Home DigiSeznam MICRO:BIT

BBC Micro:bit je programovatelný mikropočítač, který lze velmi snadno využít ve výuce programování na základní či střední škole (je vhodný pro děti od 7 let věku). Své uplatnění však nalezne i v dalších předmětech, fyzice, matematice, biologii nebo třeba hudební výchově.

microbit

Micro:bit

Micro:bit si můžeme představit jako malou počítačovou desku s celou řadou vestavěných součástek, např. programovatelnými tlačítky, displejem (5x5 bodů), akcelerometrem umožňujícím detekovat zrychlení, náklon či třesení, magnetometrem, senzorem teploty, měřičem intenzity světla apod. Micro:bit je také vybaven Bluetooth rozhraním umožňujícím bezdrátovou komunikaci a připojení k dalším zařízením.

K Micro:bitu lze dokoupit velké množství příslušenství a tematických sad, např.:

BBC micro:bit IoT kit (sada rozšíření, senzorů a snímačů pro tzv. internet věcí)
BBC  micro:bit Experiment Box (sada seznamující se základy elektroniky)
BBC  micro:bit Smart home Kit (sada komponentů pro chytrou domácnost)
BBC  micro:bit Tinker Kit (sada komponentů pro kutily)
BBC micro:bit Ring:bit V2 (stavebnice programovatelného robota)

Micro:bit lze programovat několika způsoby – prostřednictvím jednoduchého objektového programování (podobně jako ozobota), prostřednictvím Javascriptu, MicroPythonu nebo přímo C++. Pro programování Micro:bitu se využívá online grafické programovací prostředí JavaScript Editor (PXT) – Microsoft MakeCode (https://makecode.microbit.org/). V online editoru lze připravit kompletní kód, který se poté uloží ve formátu .HEX a nakopíruje do paměti Micro:bitu připojeného k PC prostřednictvím USB rozhraní.

Samotné programování je velmi intuitivní a snadné, samozřejmostí je také český překlad a velké množství online návodů na jednoduché i složitější aktivity.